آیکلود

آیکلود چیست؟

اپل در سال ۲۰۱۱ از سرویس ابری خود به نام آیکلود پرده برداری کرد. این سرویس که در کنار آیفون ۴S معرفی شد، توانست امکانات و قابلیت‌های ویژه‌ای را برای کاربران محصولات اپل ایجاد کند.قبل از اپل شرکت‌هایی نظیر Dropbox با سرویس‌های ابری خود توانسته بودند کاربرانی را به سمت خود جذب کنند، اما بلاشک ایکلود را می‌توان یک تغییر و جهشی انقلابی در حوزه سرویس‌های ابری دانست.آیکلود فضایی ابری برای ذخیره سازی اطلاعات کاربران محصولات اپل میباشد.اپل ۵ گیگابایت از این فضا را به طور رایگان در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که بعد از ساخت اپل آیدی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

کاربران محصولات اپل می‌توانند اسناد , مدارک , عکس ها و … را  در این فضا ذخیره کنید و از تمام دیوایس‌های اپلی خود از قبیل آیفون ، آیپد ، مک و … به آنها دسترسی داشته باشند. اپل اطلاعات دقیقی از محل دیتاسنتر آیکلود در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است اما گزارشات حاکی از آن است که این دیتاسنتر در ایالت کارولینا مستقر شده و ابعادی وسیع‌تر از دیتاسنتر شرکت گوگل را در بر می‌گیرد.

آیکلود

کاربرد آیکلود

سرویس آیکلود این امکان را برای کاربران محصولات اپل فراهم ساخته تا در هر مکان و زمان و بدون نیاز به دسترسی به دیوایس خود به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. سرویس ایکلود از طریق دیوایس‌های اپل و وبسایت icloud.com قابل دسترسی است. برای استفاده از این سرویس باید از طریق اپل  آیدی خود Sign in شوید و به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی یابید.

 

سرویس ابری ایکلود امکان ذخیره سازی عکس‌ها، فیلم ها، اسناد و اطلاعات درون اپلیکیشن‌ها را برای کاربران محصولات اپل فراهم می سازد. به کمک این سرویس شما می توانید از دیوایس خود در هر لحظه بک آپ برداری کنید و یا فایل بک آپ خود را بر روی دیوایس مورد نظر ریستور کنید.

آشنایی با ریستور بک آپ از آیکلود >

دانلود آیکلود

آموزش فعالسازی آیکلود

برای فعالسازی آیکلود ابتدا باید یک اپل آیدی داشته باشید.

 آموزش ساخت اپل آیدی >

فعالسازی آیکلود به کمک محصولات سخت افزاری افزاری اپل از قبیل آیفون ، آیپد ، مک بوک و … و یا از طریق وبسایت رسمی سرویس آیکلود به آدرس icloud.com میسر است.

فعالسازی آیکلود در سیستم عامل iOS

برای فعالسازی آیکلود در آیفون و سایر دیوایس‌های آی او اس  وارد نرم افزار Settings شده و  گزینه‌ی Sign in to iCloud را انتخاب می کنیم. به کمک اپل آیدی خود در این بخش Sign in شده و به خدمات ارائه شده توسط ایکلود دسترسی پیدا کنید.

ایکلود

فعالسازی آیکلود در سیستم عامل مک

برای فعالسازی ایکلود در مک وارد نرم افزار System Perferences شده و گزینه iCloud را انتخاب کرده و به کمک اپل آیدی خود Sign in شوید.

آیکلود آیفون

فعالسازی آیکلود در سیستم عامل ویندوز

ابتدا نرم افزار مدیریت آیکلود برای ویندوز را از وبسایت رسمی اپل دانلود کنید. به کمک اطلاعات اپل آیدی خود در این نرم افزار Sign in شده و به خدمات آیکلود دسترسی داشته باشید.

آیکلود از اپ استور ایرانی

ایکلود چه خدماتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

ایمیل

با فعالسازی آیکلود خود که از طریق محصولات اپل و یا از طریق وبسایت icloud.com میسر است می‌توانید به سرویس ایمیل آیکلود خود دسترسی داشته باشید.زمانی که شما با اپل آیدی خود در سرویس ایکلود Sign in می‌شوید،اپل یک ایمیل با پسوند icloud برای شما ایجاد می‌کند. برای مثال فرض کنید اپل آیدی شما sibaneseed@yahoo.com  می‌باشد. با فعالسازی حساب آیکلود خود یک ایمیل با آدرس sibaneseeed@icloud.com برای شما ایجاد می‌شود که به اپل آیدی شما خواهد بود.

کانتکت یا مخاطبان

تمام مخاطبان به همراه شماره تلفن آنها قابلیت ذخیره سازی در حساب آیکلود شما را دارند. بدین منظور گزینه‌ی Contact را در بخش تنظیمات آیکلود در آیفون خود فعال کنید. با دسترسی به حساب آیکلود خود در دستگاه دیگر و یا وبسایت ایکلود می‌توانید مخاطبان خود را مشاهده و یا به دستگاه دیگری انتقال دهید.

برای آموزش انتقال مخاطبان از آیفون به دستگاه دیگر اینجا کلیلک کنید.

تاریخ و یا Calendar

نرم افزار Calendar در آیفون ، آیپد و مک بوک شما علاوه بر نمایش تاریخ می‌تواند رویدادها ، تولدها و سایر درخواست‌های مبتنی بر تاریخ را برای شما ثبت و یادآوری کند. از این رو فعال بودن گزینه‌ی Calendar در تنظیمات ایکلود باعث همگام شدن اطلاعات میان تمام دیوایس‌های اپلی شما خواهد بود.

عکس و یا Photos

تصاویر ثبت شده به کمک آیفون شما می‌توانند در هر لحظه در دسترس شما باشند. تنها کافیست تا گزینه Photos در تنظیمات آیکلود برای شما فعال باشد. اشتراک گذاری عکس‌ها بین تمام دیوایس‌های اپلی به همراه دسترسی آنلاین به آنها بخشی از ویژگی‌های آیکلود در ذخیره سازی ابری تصاویر شماست. امکان مدیریت کیفیت عکس‌های آپلود و دانلود شده از طریق آیکلود ، بهینه سازی حجم آنها ، تهیه آلبوم برای نمایش‌های اسلایدشو نیز می‌توانند بنا به سلیقه و نیاز شما تعیین شوند.

یادآور و یا  Reminder

برنامه‌های روزانه شما در هریک از دیوایس‌هایتان قابل دسترسی است. گزینه Reminder را در تنظیمات آیکلود فعال کنید تا هر لحظه به آنها دسترسی داشته باشید و از هیچ برنامه‌ای عقب نمانید.

یادداشت ها و یا Notes

یادداشت‌های شما قابلیت ذخیره شدن در فضای ابری ایکلود را دارا هستند و می‌توانید در هر لحظه به آنها دسترسی داشته باشید.

پیغام‌ها و یا Messages

در نسخه ۱۲ سیستم عامل iOS امکان اشتراک گذاری پیغام ها از طریق آیکلود میسر شده است. شما می‌توانید پیغام‌های ارسال و دریافت شده خود را در تمام دیوایس‌های خود در اختیار داشته باشید.

علاوه بر موارد فوق برخی خدمات توسط آیکلود ارائه می‌شوند که بسیار کاربردی و منحصر به فرد هستند. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می ‌شود.

Find My iPhone

با فعال بودن این گزینه در هر لحظه از زمان و مکان می‌توانید به موقعیت جغرافیایی آیفون ، آیپد ، مک بوک ، اپل واچ و آیپاد خود دسترسی داشته باشید.
چنانچه آیفون خود را گم کردید و یا آیفون شما به سرقت رفت می‌توانید علاوه بر آشنایی با آخرین موقعیت جغرافیایی آنلاین به موقعیت جغرافیایی آنلاین کنونی دیوایس خود دسترسی داشته باشید. می‌توانید اطلاعات آیفون خود را از راه دور پاک کرده و آیفون خود را در موقعیت گم شده قرار دهید و امکان استفاده از آنرا برای دیگران ناممکن سازید.

Pages & Number & Keynote

به کمک این سه نرم افزار می‌توانید فایل‌هایی مشابه Word ,Excel ,Powerpoint ایجاد کنید. ساخت فایل‌ها و اسنادی شبیه وورد ، اکسل و پاورپوینت زمانی باارزش می‌شوند که شما امکان ویرایش آنلاین تمام آنها را خواهید داشت. می‌توانید در هر لحظه به این اسناد دسترسی پیدا کنید و آنها را ویرایش و یا در اختیار دیگران قرار دهید. می‌توانید فایل‌ها را یه صورت اشتراکی استفاده و تکمیل کنید.

Handoff

ویژگی منحصر به فرد Handoff این امکان را در اختیار کاربران محصولات اپل  قرار می‌دهد که یک کار و پروژه ای را در یکی از محصولات خود آغاز و در دیگری خاتمه دهند. فرض کنید در حال نوشتن ایمیلی در مک بوک خود هستید ،برای خوردن یک لیوان شیر به آشپزخانه مراجعه می کنید و سپس پای تلویزیون منزل می‌نشینید و آیپدتان در کنار مبل منزلتان است، آیپد خود را بردارید و ادامه ایمیل را از طریق آیپد خود بنویسید.

copy & Paste

فعالسازی آیکلود در دیوایس‌های اپلی این امکان را برای شما فراهم خواهد ساخت تا متن یا نوشته‌ای را در آیفون Copy و در مک بوک و یا دیوایس دیگر خود Paste کنید.

iCloud Activation

تست

آشنایی با سرویس iCloud Activation

ویژگی iCloud Activation همراه با معرفی نسخه ۷ سیستم عامل iOS یعنی iOS 7 معرفی گردید. براساس این ویژگی چنانچه کاربری از سرویس آیکلود در آیفون و یا سایر دیوایس‌های خود استفاده کند هنگام ریستور و یا آپدیت نیاز به وارد کردن اپل ایدی و پسوورد خود خواهد بود.این ویژگی بدین منظور طراحی و توسعه داده شده است که چنانچه آیفون شما گم شود و یا به سرقت برود امکان استفاده از آن برای شخص  سارق وجود نداشته باشد.

هنگامی که شما سرویس ایکلود را در آیفون خود استفاده و قابلیت Find My iPhone را در آن فعال می‌کنید علاوه بر امکان مشاهده موقعیت جغرافیایی دیوایس خود به ویژگی‌های امنیتی جدیدی دسترسی می‌یابید که از جمله‌ی آنها iCloud Activation است.
این ویژگی در کنار تمام مزیت‌های خود گاهی می‌تواند دردسر ساز نیز شود. فرض کنید آیکلود را در دیوایس خود فعال و رمز آن را فراموش کرده‌اید.اگر به سوالات امنیتی اپل آیدی خود دسترسی نداشته باشید هنگام آپدیت و یا ریستور آیفون خود با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد و برای آنکه بتوانید از آیفون خود استفاده کنید باید به اپل آیدی و رمز آن  دسترسی داشته  باشید.

انجمن آیکلود در اپ استور ایرانی

شروع بحث و گفتگو در مورد آیکلود

اطلاعات و تجربیات خود در زمینه آیتونز را باسایر کاربران اپل ایرانی سیبانه به اشتراک بگذارید.

ورود به انجمن آیکلود >

بله ، اپل ۵ گیگابایت فضای رایگان ایکلود را برای استفاده کاربران آیفون، آیپد و مک و سایر دیوایس‌های اپل در نظر گرفته است.

بله ، با پرداخت هزینه می توان میزان فضای آیکلود تخصیص داده شده به اپل آیدی را افزایش داد.

تا ۵ گیگابایت رایگان

تا ۵۰ گیگابایت ۰.۹۹ دلار بصورت ماهانه

تا ۲۰۰ گیگابایت ۲.۹۹ دلار بصورت ماهانه

تا ۲ تیرابایت  ۹.۹۹ دلار بصورت ماهانه

بله، امکان پرداخت با گیفت کارت برای افزایش فضای آیکلود میسر است

با توجه به این که سرویس ایکلود با شناسه اپل آیدی شما فعال می شود، چنانچه در حفظ امنیت اپل ایدی خود از قبیل استفاده از رمز آسان برای اپل آیدی دقت نکنید، امکان به سرقت رفتن اطلاعاتتان وجود دارد.

جهت استفاده از آیکلود به یک اپل ایدی نیاز دارید، از این رو باید در افزایش ضریب امنیت رمز اپل آیدی خود احتمام ورزید. برای انتخاب رمز قوی برای اپل آیدی خود به موارد زیر توجه داشته باشید:

۱- از رمز تکراری ایمیل و رمزی که در سایر سایت ها استفاده نموده‌اید هرگز برای رمز اپل آیدی استفاده نکنید.

۲- از نام های اشنا و تاریخ تولد و کد ملی و سایر اعدادی که قابل حدث زدن هستند استفاده نکنید.

۳- در ایجاد رمز اپل آیدی از کاراکترهای مختلف مانند اعداد، حروف ، علامات استفاده کنید.

خیر‌، بنابه گزارشات اپل این شرکت در راستای تعهد به حقوق کاربران خود هیچ گونه دسترسی به اطلاعات شما ندارد.

اگر قابلیت Find My iPhone در آیفون شما خاموش باشد می توانید بدون وارد کردن رمز سرویس آیکلود خود را غیر فعال کنید. ولی اگر Find My iPhone در آیفون شما روشن باشد باید از سرویس آنلاک آیکلود استفاده کنید.

خیر‌، برای استفاده از آیکلود باید از دیوایس‌‌های اپل استفاده کنیم.