ارور ۱۰۰۹

ارور ۱۰۰۹

زمانی که اپل و استیو جابز اپ استور را برای آیفون معرفی کردند، این فروشگاه نرم افزار بسیار ساده و محدود بود اما با گذشت زمان اپ استور به قدرتمندترین فروشگاه نرم افزاری تبدیل شد. به طوری که میلیون ها توسعه دهنده، شرکت و استارت آپ‌ در کنار اپل سود بسیار بالایی را از این بستر کسب کردند.

در این میان نیز کاربران نقش بسیار مهم و حیاتی را ایفا میکنند آنها به عنوان کاربران آیفون، آیپد و آیپاد همواره از اپ استور اپل به عنوان یکی از مزیت‌های آیفون نسبت به سایر اسمارت‌فون‌ها یاد میکنند اما با این وجود وضعیت اپ استور و سیاست‌های اتخاذ شده از سوی اپل همواره بر وفق مراد کاربران و توسعه دهندگان نبوده است. برخی از کاربران هنگام دانلود نرم‌‌افزار به ارورهایی با کد ۱۰۰۹ برخورد می‌کنند از طرفی نیز مواجهه با ارور ۱۰۰۹ در کشور ایران بسیار رایج شده است. با سیبانه همراه باشید تا دلایل نقش بستن ارور ۱۰۰۹ بر روی صفحه نمایش آیفونتان را مورد بررسی قرار دهیم و به برای رفع این خطا به راهکارهای ارائه شده از سوی کارشناسان ما در سیبانه و اپل بپردازیم.

رفع ارور ۱۰۰۹

ارور ۱۰۰۹ آیفون و آیپد چیست؟

ارور ۱۰۰۹ با پیغام «Your request cannot be processed. Error code: 1009» در آیفون، آیپد و آیپاد شما به نمایش در می‌آید.قبل از هرگونه اقدام برای رفع این مشکل باید با علت وقوع آن آشنا شویم.

عمده علت ایجاد خطای ۱۰۰۹ اعمال محدودیت‌های دائم و یا موقت از سمت سروهای شرکت اپل است. که دلایل متعددی برای اعمال این محدودیت وجود دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت. حالت دیگری که می‌تواند منجر به بروز ارور ۱۰۰۹ شد اعمال جیلبریک و یا محدودسازی پروکسی پیکربندی شده برای آیفون‌های سری ساخت مختلف است. اما به طور قطع می‌توان گفت علت ۹۰ درصد مشاهده ارور ۱۰۰۹ اعمال محدودیت‌های دسترسی به سرورهای اپل توسط شرکت می باشد.

راهکار رفع ارور ۱۰۰۹ در آیفون و آیپد

بلاشک ۲ راهکار اساسی برای رفع ارور ۱۰۰۹ وجود دارد و روش‌های مطرح شده‌ی دیگر نمی‌تواند برای حل این مشکل به کمک شما بیاید.

روش اول: تغییر کشور و منطقه مکانی آپل آیدی خود به کشور متحده عربی امارات

شرکت اپل نه تنها خدماتی را شامل کشور ایران نمیکند بلکه در برخی از بخش‌ها به دلیل تحریم‌های اعمال شده پشتیبانی خاصی را شامل کاربران ایرانی نمی‌کند. از جمله خدماتی که کاربران ایرانی محصولات اپل از دریافت آن محروم هستند امکان داشتن اپل آیدی با منطقه جغرافیایی ایران است. از این رو طی تماس تلفنی کارشناسان ما در سیبانه با بخش پشتیبانی اپل مشخص شد اپل کشور امارات را برای اعمال خدمات برای کاربران ایرانی تعیین کرده است و کاربران ایرانی باید از اپ استور کشور امارات برای دسترسی به نرم افزار اقدام نمایند.

روش دوم: تغییر آی پی خود به وسیله ی نرم افزار‌های تغییر آی پی

اپل طبق تعهعدات هرگز منطقه جغرافیایی شما را جاسوسی نمی گند از این رو برخی ادعاهای غیرتخصصی با این مضمون که اپل متوجه حضور شما در ایران است و از این رو مانع استفاده شما از اپ استور می‌شود به طور کلی اشتباه است. تنها موردی که امکان بررسی آن آزاد و عمومی است بررسی آی پی کاربرانی است که قصد اتصال به سرورهای اپل را دارند.پس اگر شما به کمک نرم افزارهای تغییر آی پی به سرورهای اپل کانکت شوید هیچ محدودیتی شامل شما نخواهد شد.

مطلب مرتبط:
 آشنایی با ارورهای آیتونز و راه‌حل‌های جامع رفع آن‌ها >

طبق مطلبی که در سال ۱۳۹۵ در کانال تلگرام سیبانه مطرح شد و بر اساس آن ما ادعا می کردیم ارور ۱۰۰۹ به دلیل اعمال تحریم بر علیه کشور ایران نیست بسیاری از کاربران و افراد فعال در حوزه آی تی این ادعا را رد کردند و رفع ارور ۱۰۰۹ را مشروط به حذف تحریم ها دانستند. برای اثبات ادعای ما کافیست به تعداد ارورهای ۱۰۰۹ اعمال شده بعد توافق هسته‌ای موسوم به برجام بین ایران و ۵ کشور دیگر توجه نمایید. طبق بررسی‌های انجام شده توسط بخش پشتیبانی سیبانه  ارور ۱۰۰۹ منوط به کاربران ایرانی محصولات اپل نیست و بسیاری از کشور‌ها از جمله چین و بخش‌های از ایالات متحده آمریکا را نیز غافلگیر می کند.

 

برای درک بهتر موضوع بهتر است این سوال را مطرح کنیم که معمولا این ارور چه زمانی رخ می‌دهد؟

اگر به خوبی توجه داشته باشید ارور ۱۰۰۹ معمولا در زمان معرفی محصولات جدید و یا اعمال بروزرسانی‌‌ها در وبسایت اپل رخ می‌دهد.اپل برای جلوگیری از حمله‌ی هکرها و کاهش بار ترافیک سایت خود، دسترسی آی‌پی‌های مشکوک و آی پی کشورهایی که در آنها خدماتی ارائه نمی کند را محدود می‌کند تا به هنگام مواجهه شدن با خیل عظیمی از مراجعه کنندگان به وبسایت خود با مشکلی مواجه نشود که متاسفانه آی‌پی کشور عزیزمان ایران  نیز در این لیست قرار گرفته است.

کاربران آیفون و آیپد در ایران نباید نگران خطای ۱۰۰۹ باشند؛ زیرا خطای یاد شده هیچ بارتباطی با سخت‌افزار دیوایس شما ندارد.