نزدیک شدن اندازه تراشه ها به سایز اتمی

نزدیک شدن اندازه تراشه ها به سایز اتمی

دانشمندان و مهندسان در همواره تلاشند تا فناوری مربوط به چیپ های نیمه‌رساناها را تا سطحی ارتقا دهند که ساخت تراشه با اندازه‌ای در حد اتم یعنی بسیار کوچک امکان‌پذیر شود. دستیابی به چنین دستاورد بزرگی (نزدیک شدن چیپ ها به اندازه اتمی) برای آینده دنیای فناوری بشدت ضروری است. اما این موفقیت و  کوچک تر شدن تراشه ها اصلا آسان به دست نمی‌آید. در مسیر دستیابی به آن چالش‌های زیادی وجود دارد. در این مقاله ما به عنوان تیم تخصصی بهترین اپ استور ایرانی سیبانه تلاش کرده ایم تا نزدیک شدن اندازه تراشه ها به سایز اتمی را به طور دقیق بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

نزدیک شدن به اندازه اتمی

نزدیک شدن چیپ ها به اندازه اتمی

سازندگان چیپست ها همواره تلاش می‌کنند تا با پیشرفت در زمینه فناوری تا حد ممکن سایز تراشه‌ها را کاهش دهند. در صنعت و فناوری سایز هر تراشه با گره پردازشی آن قطعه ارتباط دارد. تمام بخش‌های تراشه ها به جریان برق احتیاج دارند. هرچقدر اندازه یک قطعه در تراشه بزرگتر باشد، زمان تغییر وضعیت آن‌ها بیشتر می‌شود. در نتیجه انتقال جریان الکتریسیته به تمامی قسمت ها بیشتری می‌شود و فضای بیشتری را هم اشغال می‌کند.  کاهش سایز قطعات کوچک تر شدن اندازه تراشه را در پی دارد و اولین شرکتی که توانسته است کار نزدیک شدن چیپ ها به اندازه اتمی را انجام دهد اینتل است.

تراشه‌های کوچک‌تر سریع‌ و کم‌مصرف هستند و عملکرد آن‌ها نسبت به سایر چیپ ها بهتر است. موارد استفاده این تراشه‌ها در صنعت خودرو سازی، ساعت‌های هوشمند، افزایش طول عمر باتری گوشی ها و … است. کاربرد دیگر این تراشه در راستای افزایش و ارتقای گرافیک بازی‌ها نیز استفاده کرد. تراشه‌های کوچک می‌توانند آینده‌ای را برای ما بسازند که حتی فراتر از آینده نمایش‌داده‌شده در فیلم‌های علمی تخیلی.

 

 

کوچک تر شدن تراشه ها

کوچک تر شدن تراشه ها

  • پیشرفت علم و تکنولوژی

  • افزایش سرعت وسایل با استفاده از تراشه های کوچک تر

  • افزایش طول عمر باتری ها

  • کاهش سایز وسایل

  • کاهش زمان انتقال جریان برق

  • جایگزینی سوخت های تجدید پذیر در بازار خودرو های بنزینی

     

  • برای اطلاع از آخرین اخبار حوزه تکنولوژی و اپل، سیبانه را در اینستاگرام دنبال کنید :

اینستاگرام سیبانه

 

اپ استور ایرانی سیبانه ارايه دهنده نرم افزار‌های اورجینال و ایرانی با تضمین پایداری .

این هفته برنامه بیار برای ایفون   بسیار پربازدید بوده است.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
×